falahi
13 بهمن 1401 - 16:42

احضار سفیر نروژ در ترکیه در پی صدور مجوز برای اهانت به قرآن کریم

وزارت امور خارجه ترکیه، سفیر نروژ در آنکارا را در پی اجازه مقامات این کشور به گروه های افراطی برای اهانت به قرآن کریم در خاک نروژ، احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، وزارت امور خارجه ترکیه امروز پنجشنبه سفیر نروژ در آنکارا را احضار کرد و این در حالی است که مقامات نروژ برای گروه‌های تندرو و افراطی به منظور اهانت به قرآن کریم و سوزندان آن در خاک نروژ مجوز صادر کرده اند.

بر اساس این گزارش، خبرگزاری «ریا نووستی» به نقل از یک منبع در وزارت خارجه ترکیه گزارش داد که آنکارا نحوه برخورد نروژ با اقدامات تحریک آمیز و غیرقابل قبول را که به وضوح در زمره جرم‌های ناشی از نفرت پراکنی طبقه بندی می‌شود، به شدت محکوم کرده است.

این وزارتخانه به سفیر نروژ ابلاغ کرد که آنکارا انتظار دارد مقامات نروژی اجازه اجرای این اقدام و اقدامات مشابه غیرقابل قبول را ندهند.

لازم به ذکر است که دانمارک و سوئد در روزهای اخیر شاهد اقدامات مشابهی بوده اند که برخی از تندروها به عمد کتاب قرآن را در مقابل چشمان خبرنگاران و تحت حمایت مقامات امنیتی آتش زدند و هتک حرمت کردند. این اقدامات باعث محکومیت بین المللی شده و برخی کشورها سفرای دانمارک و سوئد را برای اعتراض احضار کردند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1015271