falahi
24 دی 1401 - 17:03

خطر خشکسالی، بیخ گوش ترکیه و درس‌هایی که ما باید بگیریم- بخش اول

میزان آب قابل دسترسی در ترکیه در سال ۲۰۲۰ میلادی در حد ۱۱۲ میلیارد متر مکعب بوده اما تنها ظرف مدت ۳ سال، به ۱۰۰ میلیارد متر مکعب کاهش یافته و به موازات آن، مصرف آب در این کشور۴۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، انتشار تازه ترین گزارش ها درباره وضعیت منابع آبی ترکیه، کارشناسان این کشور را به شدت نگران کرده است.

یکی از مهمترین اخبار مربوط به ترکیه در سال 2022 میلادی و در رسانه های ایران و منطقه، بی اعتنایی دولت آنکارا به حق آبه عراق، سوریه و ایران، تاسیس سدهای عظیم بر مسیرهای چندگانه دجله و فرات و حرص و آز برای استفاده هر چه بیشتر از منابع آبی بود.

البته دامنه سیاست های تمامیت خواهانه ترکیه در حوزه آب، لطماتی به رود ارس نیز وارد کرد و در هر صورت، شاکله سیاست آبی ترکیه در چند سال اخیر، بی اعتنایی به وضعیت آبی همسایگان و استفاده حداکثری و خارج از انصاف، از منابع آبی دجله و فرات بوده است. اما حالا و با وجود همه رفتارهای تمامیت خواهانه این کشور در مدیریت منابع آبی، مشخص شده که ترکیه نیز به شدت با بحران خشکسالی مواجه می شود.

کشور ترکیه ,

گرمترین دسامبر 52 سال گذشته در ترکیه

کمبود بارندگی در ترکیه در ماه های اخیر و کاهش ضریب پرشدن میزان گنجایش سدها، ترکیه را با خطر خشکسالی روبرو کرده است. ضریب پر شدن سدهای استانبول در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کمتر از 16.5 درصد است و ضریب اشغال فعلی 33.3 درصد است.

اگر از بارندگی مناسب خبری نباشد، ذخیره آبی که در حال حاضر در این سدها وجود دارد، تنها نیاز 3.5 ماه این شهر را تامین می کند. وضعیت در آنکارا، اندکی بهتر از استانبول است، اما در بورسا و ازمیر، وضعیت به مراتب بدتر است و این در حالی است که اینها، همگی از استان های غربی و پر آب ترکیه هستند.

مراد کوروم وزیر شهرسازی و محیط زیست ترکیه چندی پیش با انتشار پیامی اعلام کرد:«ما امسال، گرم ترین دسامبر 52 سال گذشته را سپری کردیم. بارندگی به شدت کاهش یافته است. این نمودار فعلی آب و هوایی و بارندگی ما، اصلاً امیدوار کننده نیست. ما همواره گفته ایم، باید مراقب باشیم و بدانیم که منابع آبی ما نامحدود نیست! همه ما باید نقش خود را ایفا کنیم».

ترکیه و خطرات تغییر اقلیمی، 29 درصد کاهش بارندگی

آمارهای رسمی حاکی از آن است که ترکیه در مسیر بحران آب قرار گرفته و کاهش بارندگی، کارشناسان اقلیمی و زیست محیطی را نگران کرده است. بارندگی سال آبی 2023 که از اکتبر 2022 تا 30 نوامبر 2022 را در بر می گیرد، در مقایسه با میانگین سالیان گذشته، کمتر از حد معمول بوده است.

به این چند رقم بنگریم و سپس آنها را با هم مقایسه کنیم:

الف) بارندگی کلی سال آبی ترکیه 77.0 میلی متر بوده است.

ب) بر اساس میانگین سالیان 1991 میلادی تا 2020 میلادی، میانگین بارندگی عادی، در حد 7107.7 میلی متر میلی متر ثبت شده است.

ج) 29 درصد کاهش بارندگی نسبت به حد معمول وجود دارد و این یک رقم نگران کننده است.

د) در بارش تجمعی دو ماهه، همه مناطق ترکیه به جز منطقه آناتولی جنوب شرقی، بارش کمتر از حد نرمال داشتند و بیشترین کاهش در منطقه مرمره با 58 درصد بود. بارندگی دو ماهه سال آبی منطقه مرمره به کمترین میزان در 52 سال گذشته کاهش یافته است.

سال 2023 سال ترس از خشکسالی در ترکیه

شواهد حاکم بر وضعیت کشاورزی ترکیه و همچنین آمار و ارقام منتشر شده توسط کارشناسان، نشان می دهد که سال 2022 میلادی برای ترکیه، صرفاً سال بحران اقتصادی نبوده است. بلکه زیر پوست این کشور، بیماری و معضل بزرگ دیگری به نام ترس از فقدان منابع آبی، متخصصین این حوزه را وحشت زده کرده است.

دکتر ارول کیسیجی رئیس «انجمن حفاظت از طبیعت ترکیه» (Türkiye Tabiatını Koruma Derneği) گفته است: «بحران شماره یک سال 2022 مشکل کم آبی بود. اما در سال 2023 میلادی، ما از این واژه حرف می زنیم: خشکسالی».

کشور ترکیه ,

 دکتر کسیجی هیدروبیولوژیست مشهور ترکیه در ادامه گفته است: «آمار و ارقام با کسی شوخی ندارد. همه چیز روشن است و نه تنها کارشناسان، بلکه شهروندان عادی نیز، می توانند با دیدن نقشه های جهانی بحران آب، این واقعیت را به چشم خودشان نظاره کنند که ما در چه وضعیت بدی هستیم. بر اساس نقشه جهانی تنش آبی، کشور ما تا سال 2040 یکی از کشورهایی خواهد بود که به شدت با کمبود آب مواجه خواهد شد. همین حالا هم حداقل یک چهارم جمعیت جهان از تشنگی شدید رنج می برند و در بسیاری از کشورها خشکسالی در حدی است که حتی آب لوله کشی نیز تامین نمی شود. بنابراین باید به خودمان بیاییم و بفهمیم که بهای تصمیمات خطا و اشتباهات مدیریتی در این حوزه، بسیار سنگین خواهد بود».

افزایش 42 درصدی مصرف آب در ترکیه

دانشمندان مطالعات آبی ترکیه گفته اند که نیمی از اراضی ترکیه با کمبود شدید آب مواجه هستند و ترکیه، یکی از کشورهایی خواهد بود که از تغییرات اقلیمی و از بحران آب و هوا، بیشترین آسیب را خواهد دید.

در همین حال، منابع آب های زیرزمینی این کشور در معرض خطر بسیار جدی قرار دارند و دست کم نیمی از 81 استان ترکیه، خشکسالی بسیار شدیدی را تجربه خواهند کرد. ترکیه در لیست آن دسته از کشورهایی که با بیشترین تهدید خشکسالی روبرو خواهند شد، بر رده 27 قرار گرفته است. البته با توجه به این که اغلب کشورهای بحران بالا در قاره آفریقا قرار گرفته اند، باید گفت ترکیه نیز موقعیت خطرناکی دارد و کاهش آب های زیرزمینی اثر هم افزایی مخربی با خشکسالی برای آینده تولیدات کشاورزی ایجاد می کند.

میزان آب قابل دسترسی در ترکیه در سال 2020 میلادی در حد 112 میلیارد متر مکعب بوده اما تنها ظرف مدت 3 سال، به 100 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است. 61 میلیارد مترمکعب از منابع مزبور در حال استفاده است که  تقریباً 46 میلیارد مترمکعب از این آب در مصارف آبیاری و همچنین 15 میلیارد مترمکعب در مصارف شرب و صنعت استفاده می شود. اما نکته نگران کننده اینجاست که در 20 سال گذشته مصرف آب در ترکیه به طرز اغراق آمیزی بالا رفته و 42 درصد افزایش یافته است.

شکست حفاری در عمق 500 متری

یکی از بزرگترین تهدیدات آبی در ترکیه، این است که به طور همزمان، نیازهای آبی در بخش های کشاورزی، صنعت و مصارف خانگی رو به افزایش است. مهاجرت های بی رویه از مناطق خشک به کلانشهرها و استان های غنی، مصرف آب را بیش از حد افزایش داده است. به همین دلیل پیش بینی می شود که نیاز به آب از سال 2023 به بعد بیش از 100 میلیارد متر مکعب باشد.

با توجه به این آینده نگری، می توان گفت، ممکن است که کل منابع آبی سالانه کاهش یابد. نگرانی از این موضوع، زمانی می تواند افزایش پیدا کند که به خاطر بیاوریم سطح آب های زیرزمینی قابل استحصال در بسیاری از استان های ترکیه چندین متر پایین تر رفته است. سطح آب به دلیل خشکسالی شدید پایین تر رفته و حتی در عمق 100 تا 500 متری در بسیاری از مناطق، نمی توان آب را با حفاری به دست آورد.

طی سالیان اخیر، شاهد فقر شدید در منابع آبی ترکیه هستیم. سرانه آب در ترکیه در دهه 80 نزدیک به 5 هزار تُن به ازای هر یک شهروند بود. اما پس از سال 95 به 1800 تن و در سال های اخیر به 1000 تن کاهش یافت. کارشناسان هشدار داده اند که در صورت ادامه این روند، سرانه آب، به زیر 1000 تن کاهش خواهد یافت.

ترکیه و انواع 4 گانه خشکسالی

برخی از دانشمندان مطالعات آبی معتقدند که سرزمین آناتولی در طول دوران پر فراز و نشیب تاریخ، بارها با خشکسالی روبرو شده اما این بار، شرایط سخت تر شده است.

پروفسور دکتر مقداد قاضی اوغلو رئیس بخش مهندسی هواشناسی دانشگاه فنی استانبول (ITU) و عضو هیئت علمی مرکز مدیریت بلایای طبیعی ترکیه می گوید: «تهدید خشکسالی برای ترکیه،  وضعیت جدیدی نیست. ما در طول تاریخ، بارها با این خطر روبرو شده ایم. خشکسالی، بر نابودی بسیاری از تمدن ها در تاریخ آناتولی تأثیر مستقیم گذاشته است، این موضوع نه تنها به تغییرات آب و هوای جهانی مربوط می شود، بلکه گرمایش زمین نیز حالا به یک متغیر بسیار مهم تبدیل شده است».

کشور ترکیه ,

قاضی اوغلو در ادامه گفته است:«ما در مجموع، انوع مختلف خشکسالی را به چهار نوع تقسیم می کنیم: 1.هواشناسی. 2.هیدرولوژیکی. 3.کشاورزی 4.خشکسالی اقتصادی-اجتماعی. در شرایط فعلی، آن چه در ترکیه پیش روی ما قرار دارد، عبارت است از خشکسالی هواشناسی. این یعنی تغییرات اقلیمی خاصی که هم منجر به کاهش شدید بارندگی شده و هم در برخی مناطق، نُرم و رفتار طبیعت تغییر کرده و مثلاً در یک منطقه کوهستانی که همواره برفگیر بوده و منابع زیرزمینی آن با برف تغذیه شده اند، دیگر خبری از برف نیست. مساله اینجاست، در صورت تداوم وضعیت فعلی، ممکن است انواع دیگر خشکسالی به منصه ظهور برسد و همه را با هم تجربه کنیم».

در بخش پایانی این گزارش، به این موضوعات اشاره خواهیم کرد: اهمیت رژیم بارندگی و میزان بارندگی در ترکیه، شباهت های ایران و ترکیه از حیث تهدیدات آبی و راهکارهای کارشناسان به منظور مقابله با پیامدهای خشکسالی و تغییرات اقلیمی.

ادامه دارد....

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 976767